CC 128: The Collector who likes exactly how fashion Makes Them feel

In today’s installment of wardrobe Confessionals, we satisfy a collector whose enthusiasm for purses stems from exactly how bags make them feel. A wise buyer who hasn’t done anything as well crazy to purchase a bag, this collector began loving bags in their early twenties with the purchase of an charming Miu Miu clutch.

These days though, this purse enthusiast has been bitten by the Chanel bug as well as really hopes to add one more Chanel piece to their collection soon. Nonetheless, one of the most crucial pieces in this high-end lover’s wardrobe stays to be a Chloé Paraty bag, which was bought early on in this confessor’s journey. checked out the full CC now, as well as be sure to submit your own!

Share Your own Confessional!

Základy

Age: 36
Location: SF Bay Area
Occupation: service Systems analyst High Tech
Industry: High Tech
Salary: $126,000
Household Income: $300,000

The Bags

Are you a PurseForum member? Ne

How lots of bags do you own? 9

What bags are in your collection?

Chanel Reissue 225

Chanel Boy

Goyard St. Louis PM

Longchamp big Le Pliage Tote

Longchamp medium Le Pliage Tote

Chloé Paraty

Chloé Drew Crossbody

Celine Nano Luggage

Celine Trapeze

Celine Trio

Miu Miu Matelassé Clutch

Stella McCartney Falabella Clutch

How much is your collection worth? $22,000

What is your a lot of costly bag? Chanel Reissue 225.

What are the most crucial brands or pieces in your collection? At the moment it’s Chanel. It’s traditional as well as I understand it’ll still be in style for lots of years to come.

What age did you get your very first designer bag, as well as what was it? I believe I was around 24-25 as well as got the Miu Miu hold from Net-a-porter.com. I was as well intimidated to shop in person for high-end products at that time, so I often bought them online, as well as thankfully, Net-a-porter existed then. now that I’m older, I appreciate buying in person for the experience. It feels different clicking behind the screen vs. touching the bag in person. I’m still thankful on the internet high-end buying is still right here for those that can’t make it to the store.

Is there a certain bag you are seeking to purchase next? After getting two Chanel bags, I believe I’m officially into Chanel. I’m looking ahead to get a traditional or chevron pattern WOC. I’ve always liked Chanel’s chevron pattern.

Any specific bag that holds a special emotional value? Chloé Paraty. I kept in mind wanting this bag so terribly when I very first saw it, as well as took a long time to save up for this purchase. The leather is so soft as well as it was simple to carry. I utilized it everyday in my very first task as well as it still looks brand new. I truly like Chloé as well as always appreciate their craftsmanship in leather shoes or bags.

Do you feel like your bags modification people’s perceptions of you or exactly how you’re treated? I didn’t notice much right here in the US, I believe a lot of locations I shopped at treated me relatively regardless which bag I carried. In Asia, I observed there were some differences particularly at high-end stores, however then I likewise observed a lot of people in Asia likewise dressed up when they shopped at high-end stores.

Have your bag-carrying routines altered considering that Covid? I utilized to bring little bags before Covid as well as travel to a lot more places. now that I stay house a lot more often, I normally bring my Goyard PM tote, which likewise brings my daughter’s toys!

Nakupování

How commonly do you get new bags? when a year when I get my bonus.

Has the Coronavirus pandemic altered your buying routines or general mindset towards luxury?I don’t shop in person as much as I utilized to, I shop on the internet as well as just recently started utilizing a personal shopper.

Which stores do you regular the most? I went to Neiman Marcus the most, normally to inspect out the current offerings from Chanel considering that there weren’t any type of Chanel stores near me.

Do you ever get second-hand bags? Where do you get used? Ano! I bought from Rebag, Fashionphile, as well as when directly from a fashion blogger.

Do you offer old bags to pay for new purchases? I haven’t offered any type of bags yet.

Do you ever feel societal pressure to purchase a lot more bags? No. I normally believe about exactly how a bag will in shape into my way of life before getting one.

Do you think about your bag purchases investments? I believe the Chanel bags feel like an investment however not the others.

Who influences your getting decisions? I’m guilty of enjoying great deals of Youtube videos as well as checking out photos from Pinterest! often lovely IG photos make me believe about specific bags, however ultimately, I believe with truly difficult before getting a bag.

Are sales partner connections instrumental to your shopping? Ne

Why do you take pleasure in shopping, beyond justZískání něčeho nového? Opravdu se mi líbí skvělý oděv, i když kvůli Covidu moc nechodím. Cítím se pod napětím pomocí skvělého oblečení/tašek/bot, takže to je důvod?

Už jste se někdy cítili, jako byste dostali podřadnou službu v obchodě nebo obchodě kvůli vašemu vzhledu, etnicitě nebo pohlaví? Nyní, když ukážu o těchto zkušenostech [sdílených výše], věřím, že jsem dostal podřadné služby, protože vypadal mladě. Ve svých 20 letech jsem vypadal, jako bych byl stále ve vysoké instituci, takže SAS mě možná nebral vážně. Tuto metodu jsem už nějakou dobu necítil, snad kvůli tomu, že jsem si nekupoval osobně tolik, jak jsem využil, nebo se opravdu neobtěžuji, pokud mě SA nenechá na pokoji.

Peníze

Kdo platí za vaše tašky? Moje maličkost

Vyhrazujete rozpočtový plán pro nákupy tašek? Není to přísný rozpočet, ale hlavně když dostanu svůj bonus, použiji část toho pro novou tašku.

Taboo témata

Už jste někdy koupili padělky, protože jste nemohli zaplatit za návrhářskou položku? Ano, stejně jako toto rozhodnutí lituji. Přestože vypadají téměř podobně jako původní položka, hardware netrvá po několika měsících každodenního oblečení. Tyto produkty jsem získal, když jsem byl mladý, a možná jsem to nejprve neřekl, ale po získání skutečné kabelky jsem si uvědomil, že vysoká kvalita není něco, co lze replikovat.

Skryjete někdy nákupy před značným jiným? Ne. Možná nezveřejňuji ideál pryč, ale rozhodně nevycházím z mé metody, abych to skryl!

Co je nejbláznivější věc, kterou jste udělali pro zaplacení za tašku? Nic. Vždy jsem ušetřil na tašku.

Věříte, že váš nákup je někdy problém? Už jste se někdy cítili, jako byste měli těžko s nákupní závislostí? Ani náhodou!

Zbytek

Nějaké další nákladné koníčky nebo vášně? Vaření nebo boty lol

Leave a Reply

Your email address will not be published.